{"id":8744,"date":"2026-03-31T12:07:10","date_gmt":"2026-03-31T04:07:10","guid":{"rendered":"https:\/\/people.utm.my\/hadijahjaffri\/?p=8744"},"modified":"2026-04-01T13:49:49","modified_gmt":"2026-04-01T05:49:49","slug":"tips-menyediakan-rancangan-pengajaran-harian-rph","status":"publish","type":"post","link":"https:\/\/people.utm.my\/hadijahjaffri\/tips-menyediakan-rancangan-pengajaran-harian-rph\/","title":{"rendered":"Tips menyediakan Rancangan Pengajaran Harian (RPH)"},"content":{"rendered":"\n<p><\/p>\n\n\n\n<p><strong><mark class=\"has-inline-color has-medium-pink-color\">Fahami Dokumen Standard: (DSKP) dan Silibus<\/mark><\/strong><\/p>\n\n\n\n<ol class=\"wp-block-list\">\n<li>Sebelum menulis, pastikan anda merujuk kepada <strong>Dokumen Standard Kurikulum dan Pentaksiran (DSKP)<\/strong> dan <strong>Silibus.<\/strong><\/li>\n\n\n\n<li><strong>Standard Kandungan (SK):<\/strong> Apa tajuk besar yang hendak diajar?<\/li>\n\n\n\n<li><strong>Standard Pembelajaran (SP):<\/strong> Apakah kemahiran khusus yang perlu dikuasai murid pada hari tersebut?<\/li>\n<\/ol>\n\n\n\n<p><\/p>\n\n\n\n<p><strong><mark class=\"has-inline-color has-medium-pink-color\">Rujuk Rancangan Pengajaran Tahunan (RPT)<\/mark><\/strong><\/p>\n\n\n\n<ol class=\"wp-block-list\">\n<li>Selepas anda merujuk dokumen standard, rujuk RPT untuk mengetahui perancangan mingguan\/tahunan berkaitan dengan mata pelajaran<\/li>\n\n\n\n<li>Maklumat dari RPT\n<ul class=\"wp-block-list\">\n<li>Apakah tajuk yang akan diajar pada minggu XXXX?<\/li>\n\n\n\n<li>Berapa lamakah saranan pengajaran tajuk tersebut pada minggu XXXX?&nbsp; (Berapa kali sesi pertemuan atau sesi PdPC)<\/li>\n<\/ul>\n<\/li>\n<\/ol>\n\n\n\n<p><\/p>\n\n\n\n<p><strong><mark class=\"has-inline-color has-medium-pink-color\">Penulisan objektif pembelajaran<\/mark><\/strong> (OP)<\/p>\n\n\n\n<ol class=\"wp-block-list\">\n<li>Rujuk Taksonomi yang berkaitan: Taksonomi Bloom dan sebagainya.  <\/li>\n\n\n\n<li>Pastikan <strong>Objektif Pembelajaran<\/strong> <strong>sejajar <\/strong>dengan <strong>Standard Pembelajaran<\/strong>.  Ayat Standard Pembelajaran menunjukkan indikasi aras taksonomi Bloom yang perlu dicapai bagi sesi pembelajaran sesuatu tajuk mata pelajaran.  \n<ul class=\"wp-block-list\">\n<li>Contoh Standard Pembelajaran (Tajuk: PENGENALAN KEPADA REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI): <strong>Murid boleh menyenarai kepentingan reka bentuk dan teknologi. <\/strong>(Nota: <em>Apakah objektif pembelajaran yang sesuai bagi tajuk ini yang sejajar dengan Standard Pembelajaran? <\/em>. <em>Lihat kata kerja Standard Pembelajaran &#8220;menyenarai&#8221;, ianya merujuk kepada Taksonomi Bloom Aras 1 (Mengingat). Oleh yang demikian, kata kerja bagi OP ini perlu sejajar dengan SP. Apakah kata kerja selain dari &#8220;menyenarai&#8221; yang boleh digunakan untuk ayat OP?<\/em>  Sekiranya SP menunjukkan aras rendah, penulisan OP juga boleh dinyatakan dalam satu aras yang lebih tinggi seperti <em>Taksonomi Bloom Aras 2 (Memahami<\/em>)<\/li>\n<\/ul>\n<\/li>\n\n\n\n<li><strong>Objektif pembelajaran:<\/strong> Pastikan ia menggunakan formula <strong>SMART<\/strong> (<em>Specific, Measurable, Attainable, Relevant, Time-bound<\/em>).<\/li>\n\n\n\n<li><strong>Objektif pembelajaran<\/strong> biasanya lebih bersifat kualitatif (menguasai kemahiran) dan berfokus kepada <strong>apa<\/strong> yang dipelajari\n<ul class=\"wp-block-list\">\n<li><strong>Contoh Objektif Pembelajaran (OP): <\/strong>Di akhir sesi ini, murid dapat menghasilkan lakaran bebas (freehand sketch) satu bongkah geometri dengan mengikut perkadaran yang ditentukan.<\/li>\n<\/ul>\n<\/li>\n\n\n\n<li><strong>Kriteria Kejayaan<\/strong> pula bersifat kuantitatif (berapa banyak, sejauh mana ketepatannya).  Berfokus kepada <strong>bagaimana<\/strong> murid menunjukkan mereka telah mencapai OP tersebut (bukti\/langkah kejayaan).\n<ul class=\"wp-block-list\">\n<li><strong>Contoh Kriteria kejayaan: <\/strong>Di akhir sesi ini, murid dapat melakar lakaran bebas satu bongkah geometri dengan teknik perkadaran yang betul (nisbah panjang, lebar, dan tinggi bongkah kelihatan realistik dan seimbang.)<\/li>\n<\/ul>\n<\/li>\n<\/ol>\n\n\n\n<p><\/p>\n\n\n\n<p><strong><mark class=\"has-inline-color has-medium-pink-color\">Rancang Aliran Pengajaran (Set Induksi &#8211; Aktiviti: Pengembangan, Peneguhan, Penilaian &#8211; Penutup)<\/mark><\/strong><\/p>\n\n\n\n<ol class=\"wp-block-list\">\n<li>RPH yang baik mempunyai struktur yang jelas: Set induksi (pengenalan), Pengembangan konsep (penerangan), Peneguhan konsep (pengukuhan konsep yang diajar oleh guru.&nbsp; Murid terlibat dalam aktiviti peneguhan), Pentaksiran formatif, Penutup<\/li>\n\n\n\n<li><strong><a href=\"https:\/\/people.utm.my\/hadijahjaffri\/cara-penulisan-set-induksi\/\" data-type=\"post\" data-id=\"8753\">Set Induksi (3-5 Minit)<\/a>:<\/strong> Cari sesuatu yang &#8220;wow&#8221; atau berkaitan dengan kehidupan seharian murid untuk menarik perhatian mereka dan mencetuskan rasa ingin tahu mereka terhadap tajuk yang bakal diajar.<\/li>\n\n\n\n<li><strong>Langkah Pengajaran:<\/strong> Pecahkan kepada beberapa fasa\n<ul class=\"wp-block-list\">\n<li><strong><a href=\"https:\/\/people.utm.my\/hadijahjaffri\/cara-penulisan-pengembangan-konsep\/\" data-type=\"post\" data-id=\"8759\">Pengembangan konsep<\/a>:<\/strong> Penerangan oleh guru dalam menyusun maklumat bagi memastikan pemahaman murid dapat dikaitkan dengan pengetahuan \/ pengalaman sedia ada dengan memberikan definisi, konsep, atau fakta yang tepat.<\/li>\n\n\n\n<li><strong><a href=\"https:\/\/people.utm.my\/hadijahjaffri\/cara-penulisan-peneguhan-konsep\/\" data-type=\"post\" data-id=\"8763\">Peneguhan konsep<\/a>:<\/strong> Aktitivi melibatkan latihan terbimbing atau latihan kendiri bagi memperkukuhkan pemahaman dan memastikan kemahiran tersebut benar-benar dikuasai.<\/li>\n\n\n\n<li><a href=\"https:\/\/people.utm.my\/hadijahjaffri\/penulisan-penilaian-pentaksiran-formatif\/\" data-type=\"post\" data-id=\"8769\"><strong>Penilaian<\/strong> (<strong>Pentaksiran formatif)<\/strong><\/a><strong>: <\/strong>Mengukur sejauh mana objektif pembelajaran telah dicapai pada hari tersebut.\n<ul class=\"wp-block-list\">\n<li>Bolehkah murid membuat rumusan atau menjawab kuiz ringkas (seperti <em>Exit Ticket<\/em> atau lembaran aktviti), atau refleksi kendiri?<\/li>\n\n\n\n<li>Guru mendapat data untuk menulis Refleksi dalam RPH bagi menentukan sama ada PdP perlu diulang atau diteruskan ke tajuk baru.<\/li>\n<\/ul>\n<\/li>\n\n\n\n<li><strong><a href=\"https:\/\/people.utm.my\/hadijahjaffri\/cara-penulisan-penutup-rph\/\" data-type=\"post\" data-id=\"8771\">Penutup<\/a>:<\/strong> Rumusan kognitif (apa yang dipelajari) dan rumusan sosial (penerapan nilai murni).<\/li>\n<\/ul>\n<\/li>\n<\/ol>\n\n\n\n<p><\/p>\n\n\n\n<p><mark class=\"has-inline-color has-medium-pink-color\"><strong>Refleksi (perlu dilaksanakan selepas sesi PdpC dan <\/strong>diisi selepas kelas<strong>)<\/strong><\/mark><\/p>\n\n\n\n<ol class=\"wp-block-list\">\n<li>Refleksi bukan sekadar catatan kehadiran, tetapi bukti profesionalisme guru dalam menilai keberkesanan PdP.<\/li>\n\n\n\n<li><strong>Continuous Quality Improvement (CQI):<\/strong>\n<ul class=\"wp-block-list\">\n<li>Apakah yang telah diketahui (what do you find out from the lesson?)\n<ul class=\"wp-block-list\">\n<li>Berapa orang murid yang capai objektif pembelajaran? Mengapa yang lain tidak capai?<\/li>\n<\/ul>\n<\/li>\n\n\n\n<li>Apakah yang boleh diperbaiki\/ditambahbaik (what can be improved?)<\/li>\n\n\n\n<li>Bagaimanakah menambahbaik aspek yang telah dikenalpasti (how to improve the lesson in the future?\/what can be done?)<\/li>\n<\/ul>\n<\/li>\n\n\n\n<li><strong>Contoh penulisan refleksi:<\/strong> 80% murid (24\/30) berjaya menghuraikan 3 kesan pencemaran alam dengan tepat melalui aktiviti Gallery Walk. Murid sangat aktif (high engagement) namun terdapat 6 murid (Kumpulan C) yang masih keliru antara &#8216;punca&#8217; dan &#8216;kesan&#8217;. Arahan tugasan didapati terlalu umum bagi kumpulan ini. Sesi bimbingan kelompok kecil (scaffolding) akan dijalankan dengan gabungan murid pelbagai kemahiran dan tahap penglibatan yang lebih seimbang.&nbsp;&nbsp; Untuk tajuk seterusnya, lembaran kerja berbeza (differentiated worksheets) akan disediakan mengikut aras bagi memastikan arahan lebih spesifik untuk murid yang lemah.<\/li>\n<\/ol>\n","protected":false},"excerpt":{"rendered":"<p>Fahami Dokumen Standard: (DSKP) dan Silibus Rujuk Rancangan Pengajaran Tahunan (RPT) Penulisan objektif pembelajaran (OP) Rancang Aliran Pengajaran (Set Induksi &#8211; Aktiviti: Pengembangan, Peneguhan, Penilaian &#8211; Penutup) Refleksi (perlu dilaksanakan selepas sesi PdpC dan diisi selepas kelas)<\/p>\n","protected":false},"author":851,"featured_media":0,"comment_status":"closed","ping_status":"closed","sticky":false,"template":"","format":"standard","meta":{"footnotes":""},"categories":[3,5],"tags":[],"class_list":["post-8744","post","type-post","status-publish","format-standard","hentry","category-other","category-teaching"],"_links":{"self":[{"href":"https:\/\/people.utm.my\/hadijahjaffri\/wp-json\/wp\/v2\/posts\/8744","targetHints":{"allow":["GET"]}}],"collection":[{"href":"https:\/\/people.utm.my\/hadijahjaffri\/wp-json\/wp\/v2\/posts"}],"about":[{"href":"https:\/\/people.utm.my\/hadijahjaffri\/wp-json\/wp\/v2\/types\/post"}],"author":[{"embeddable":true,"href":"https:\/\/people.utm.my\/hadijahjaffri\/wp-json\/wp\/v2\/users\/851"}],"replies":[{"embeddable":true,"href":"https:\/\/people.utm.my\/hadijahjaffri\/wp-json\/wp\/v2\/comments?post=8744"}],"version-history":[{"count":12,"href":"https:\/\/people.utm.my\/hadijahjaffri\/wp-json\/wp\/v2\/posts\/8744\/revisions"}],"predecessor-version":[{"id":8778,"href":"https:\/\/people.utm.my\/hadijahjaffri\/wp-json\/wp\/v2\/posts\/8744\/revisions\/8778"}],"wp:attachment":[{"href":"https:\/\/people.utm.my\/hadijahjaffri\/wp-json\/wp\/v2\/media?parent=8744"}],"wp:term":[{"taxonomy":"category","embeddable":true,"href":"https:\/\/people.utm.my\/hadijahjaffri\/wp-json\/wp\/v2\/categories?post=8744"},{"taxonomy":"post_tag","embeddable":true,"href":"https:\/\/people.utm.my\/hadijahjaffri\/wp-json\/wp\/v2\/tags?post=8744"}],"curies":[{"name":"wp","href":"https:\/\/api.w.org\/{rel}","templated":true}]}}