Administrative

2019

  1. Director of Accreditation of Prior Experiential Learning (APEL) UTM
  2. Member of Ubiquitous Broadband Access Networks (U-BAN) research group
  3. Member of Wireless Communication Centre (WCC) as HICoE in UTM
  4. Vice-Chair of 3rd International Conference on Telematics and Future Generation Networks (TAFGEN 2020)

2017

  1. Head of Accreditation of Prior Experiential Learning (APEL) task force – UTM Razak School
  2. Member of Ubiquitous Broadband Access Networks (U-BAN) research group
  3. Member of Wireless Communication Centre (WCC) as HICoE in UTM
  4. Staff Wellness committee member for Engineering department.
  5. Committee member for IEEE International Conference on Telematics and Future Generation Networks (TAFGEN 2017)

2016

  1. Committee member for  APEL task force -UTM Razak School
  2. Secretary of Professional Qualification unit of UTM Razak School 2016
  3. Member of Wireless Communication Centre (WCC) as HICoE in UTM
  4. Committee member for Royal Belum Project.
  5. Staff Wellness committee member for Engineering department.
  6. Committee member for IEEE International Conference on Telematics and Future Generation Networks (TAFGEN 2017)
  7. Committee member for preparation of MQA  paper work for Master of Multimedia and Communication Networks.

2014-2015

  1. Committee member for IEEE International Conference on Telematics and Future Generation Networks (TAFGEN) 2015.
  2. Committee member for  IEEE International Conference on  BioSignal Analysis, Processing and System (ICBAPS) 2015.
  3. Committee member for IEEE International Conference on  Smart Sensors and Application (ICSSA) 2015.
  4. Committee member for Royal Belum Project.
  5. Secretary for Professional Qualification unit of UTM Razak School 2015.
  6. Committee member for preparation of MQA  paper work for Master of Science System Engineering.

Study Leave from Jun 2010 until Dec 2013

2006-2010

  1. Head of laboratory    – Instrumentation Lab  ( 1/ 2008/2009)
  2. Head of laboratory    – Communication Engineering Lab (1/ 2008/2009)
  3. Head of laboratory     – Communication Engineering Lab (1/2009/2010)
  4. Subjects Coordinator :
  • Digital Electronics I               – DDE 1313     (2008-2010)
  • Electronics I                            – DDE 2213     (2009/2010)
  • Communication Eng. Lab    – DDP 3742     (2008-2009)